English

 

درباره ما

اهداف / فعالیت ها

کتابخانه

کودکان / تخصصی

کميته ها

 ترویج / کتابداری

 آموزش / پژوهش

 خدمات

 مشاوره / راه اندازی

 تجهیز

مبادله و اهدا

فروشگاه خانه کتابدار

 خبرها

برنامه های آتی/ گزارش فعالیت ها

 آرشیو

گالری عکس
همياران / پيوندگاه
تماس با ما

  

 

         

مشاوره، راه اندازی و تجهیز 

 

خانه کتابدار در راستای توسعه و تجهیز کتابخانه های کودکان و نوجوانان با ارائه خدمات مشاوره ای (تلفنی و حضوری)، آماده ی همکاری در تمام حوزه های خدمات کتابخانه ای (فنی، فهرست نویسی، مجموعه سازی و...)، خدمات عمومی و برنامه های جانبی، معرفی و اعزام کتابداران، راه اندازی کتابخانه ها بر اساس الگو ها و استاندارد های کتابخانه های کودکان و نوجوانان است.

با ارسال نامه و یا تماس تلفنی (6-66962904) می توانید از این خدمات استفاده کنید.

 

راه اندازی و تجهیز:

 

1- کتابخانه دبستان جعفری تهرانی

2- کتابخانه مجتمع المهدی مشهد

3- کتابخانه مهمانشهر شهید ناصری ساوه (شرح)

4- کتابخانه مهمانشهر مهاجرین سمنان (شرح)

 

مشاوره و پشتیبانی:

 

1- راه اندازی و اجرای طرح کتابخانه در بیمارستان سینا

2- خدمات کتابخانه ای دبستان جعفری تهرانی

3- راه اندازی کتابخانه مجتمع آموزشی فرشتگان

4- کتابخانه کودکان کار و خیابان مولوی

5- چگونگی راه اندازی کتابخانه آموزشگاهی در سیستان و بلوچستان

6- کتابخانه عمومی بیضاء در شیراز

7- مشاوره و راهنمایی دانش آموزان مدرسه علامه مجلسی منطقه 11 آموزش و پرورش

8- خانه کودک مهرگان مرودشت

9- شیرخوارگاه بهزیستی برای خانه کودک مهرگان

10- دبیرستان دخترانه هاجر در منطقه 12

11- دبستان شاهد منطقه 19

 

"دو کتابخانه برای کودکان مهاجر افغان"

کودکان و نوجوانان ۶تا 16 ساله افغانی ساکن دو مهمانشهر مهاجران افغان در شهرهای سمنان و ساوه، دارای دو کتابخانه کودک و نوجوان شدند.

این دو کتابخانه با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور(بافیا) و شورای کتاب کودک، پس از چند ماه فعالیت پیگیر، در روز ۲۵ آذر سال 1388 راه اندازی شدند.

دست اندرکاران این پروژه، هدف از راه اندازی کتابخانه ها را دستیابی به یکی از مواد پیمان نامه حقوق کودک، یعنی حق دسترسی کودکان و نوجوانان به اطلاعات عنوان کرده اند.

مجموعه منابع این دو کتابخانه و فعالیت های آن را شورای کتاب کودک برگزیده و طراحی کرده تا کتابخانه ها به عنوان یک پایگاه تربیتی، آموزشی و تفریحی برای کودکان و نوجوانان، بتوانند به خوبی ایفای نقش کنند.

از آن جا که بنا بر تصمیم مجریان طرح، قرار است کتابداران این دو کتابخانه، نوجوانان و جوانان 14 تا 25 ساله ساکن این دو مهمانشهر باشند، دو کارگاه آموزشی دو روزه در سمنان و ساوه برگزار شد و ۵۵ نوجوان و جوان برای ارائه خدمات کتابداری آموزش دیدند.

 

 

در این طرح پیش بینی شده بود دو گروه سنی کودک و نوجوان (6 الی 18 سال) بتوانند تجربیات لازم برای مهارت زندگی را از طریق مطالعه کسب و لذت از خواندن در اوقات فراغت را در فضای آرام و امن کتابخانه تجربه کنند. مجموعه منابع این دو کتابخانه و فعالیت های آن به گونه ای توسط شورای کتاب کودک انتخاب و طراحی گرديده تا کتابخانه ها به عنوان یک پایگاه تربیتی، آموزشی و تفریحی بتوانند به خوبی ایفای نقش کنند. بی شک فضاهای فرهنگی همچون کتابخانه ها با تاکید بر گروه سنی کودک و نوجوان می توانند زمینه ساز آشنایی و انس مخاطبان با فرهنگ سرزمین مادری و آگاهی از فرهنگ کشور میزبان و پیدا کردن راه های تعامل و همزیستی مسالمت آمیز میان آنها تا رفع بحران و بازگشت به موطن باشد.

 

مجموعه منابع مطالعاتی هر یک از این دو کتابخانه شامل 2310 نسخه (1720 عنوان) کتاب (در تمامی زمینه های موضوعی در قالب کتاب های داستان، غیرداستان و مرجع)، نقشه، کره جغرافیایی است. منابع كتابخانه ها بر پايه رده بندی دهدهی دیویی سازماندهی شده اند و به سيستم باز اداره خواهند شد. براي بازيابی اطلاعات نيز برگه دانی با كارت های فهرستنويسی پيش بينی شده است.

 این مجموعه پس از سازماندهی و آماده سازی کامل توسط ۹ کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی شورای کتاب کودک و خانه کتابدار کودک و نوجوان به سرپرستی دیبا میرزاپور به همراه وسایل و تجهیزات کامل کتابخانه ای همچون قفسه کتاب، برگه دان، میز و صندلی مطالعه، نوشت افزار، ... به دو مهمانشهر ارسال شد.

از آنجا که مجریان پروژه در نظر داشتند ساکنان دو مهمانشهر به ویژه نوجوانان و جوانان در راه اندازی کتابخانه ها مشارکت داشته باشند و اداره ي کتابخانه ها را خود به عهده بگیرند، کارگاه آموزشی دو روزه ای برنامه ریزی شد و ۴ کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی از طرق شورای کتاب کودک امر آموزش کتابداران و کمک کتابداران این کتابخانه ها را بر عهده گرفتند.

 

 

برپایه نظر کارشناسان شورای کتاب کودک این دو کارگاه آموزشی برای ۵۵ نفر از دو گروه سنی 14 تا 18 سال و  19 تا 25 (دختر و پسر) یکی در سمنان و دیگری در ساوه برنامه ریزی و اجرا شد. در این کارگاه دو روزه با شرکت کنندگان از مبانی علم کتابداری و اطلاع رسانی، چگونگی مجموعه سازی یک کتابخانه عمومی، راه های سازماندهی و آماده سازی کتابخانه، چگونگی استفاده از کتابخانه و ارایه خدمات عمومی، مدیریت کتابخانه و ساختمان و تجهیزات کتابخانه گفت و گو شد. هم زمان با نشست های آموزشی شرکت کنندگان چیدمان وسایل و تجهیزات و کتاب های کتابخانه خود را نیز به طور کامل انجام دادند. متن موضوع های مورد بحث در این کارگاه به صورت یک راهنما با عنوان " راهنمای کتابداری برای کتابداران" برای مطالعه در ۵ نسخه در کتابخانه دو مهمانشهر قرار گرفت.

 

 

پایان بخش سه ماه فعالیت برای برپایی این دو کتابخانه جشن افتتاح دو کتابخانه همزمان در دو مهمانشهر سمنان و ساوه بود که با حضور مسئولان، ساکنان، شرکت کنندگان در کارگاه و کودکان و نوجوانان و جوانان مهمانشهرها برگزار شد. جشنی به مناسبت آغاز فعالیت دو فضای فرهنگی نوپا که قطعا نیاز به کمک و همراهی مراکز فرهنگی دور و نزدیک و کوشندگان ترویج خواندن با دو ملیت ایرانی و افغانی دارد. شورای کتاب کودک همراه این دو کتابخانه خواهد بود تا با انتقال تجربه ها و راهکارهای جدید آنها را در اداره ی مناسب کتابخانه ها یاری دهد.