درباره ما

اهداف / فعالیت ها

کتابخانه

کودکان / تخصصی

کميته ها

 ترویج / کتابداری

 آموزش / پژوهش

 خدمات

 مشاوره / راه اندازی

 تجهیز

مبادله و اهدا

فروشگاه خانه کتابدار

 خبرها

برنامه های آتی/ گزارش فعالیت ها

 آرشیو

گالری عکس
همياران / پيوندگاه
تماس با ما

  

 

     

ا  اخبار خانه کتابدار در آبان 1385

 

. در تاریخ 8/8/85 از ساعت 3 تا 5 بعد از ظهر مراسم اهدای کتاب به ده مدرسه در منطقه 11 آموزش و پرورش تهران از سوی خانواده های دیده بان و بلوکباشی به یاد مرحوم فتح الله دیده بان در خانه کتابدار برگزار شد .

جلسه با دعوت خانم فرزانه جبارزادگان رسمیت یافت. در این مراسم ابتدا خانم ملیحه پیشداد به میهمانان خیر مقدم گفتند، سپس خانم نوش آفرین انصاری به اهمیت کتابخانه در مدرسه و استفاده مستمر از آثار از جمله فرهنگنامه کودکان و نوجوانان اشاره کردند و سپس خانم عاطفه سلیانی از اعضای مؤسسه پژوهشی تاریخ و ادبیات کودکان در مورد کتاب های فارسی آموز ادبی 1 و 2، واژه نامه چیستانی و خواندن خلاق کودک محور صحبت کردند. در پایان این قسمت خانم دیبا میرزاپور در مورد کتابخانه خانه کتابدار و فعالیت های آن با بیش از 600 عضو کودک و نوجوان توضیح دادند .

در این مراسم آقای دکتر بلوکباشی و تعدادی از مسئولان مدارس از فعالیت های خانه کتابدار اظهار خرسندی کردند و خواهان ادامه ارتباط و گسترش همکاری شدند. سپس 4 نفر از اعضای نوجوان کتابحانه به نام های آیسان دینیان، ارسلان دینیان، ارسلان بارون زاده و لادن لطفی ضمن معرفی خود، مجموعه های فراهم آمده شامل 50 جلد کتاب را به نمایندگان مدارس: استقلال، پروین اعتصامی، دانش بخش، سردار اسلام، شهدای اسلام، عمار یاسر، فرشته، نراقی، 17 شهریور و همایون خواجوی تقدیم نمودند .

در پایان مراسم مدعوین از بخش های مختلف خانه کتابدار از جمله کتابخانه کودکان و نوجوانان و اتاق قصه بازدید کردند. مراسم با پذیرایی صمیمانه میزبانان خاتمه یافت.

خانه کتابدار امیدوار است فرهنگ دوستان خیر ، با فراهم آوردن این گونه امکانات ، به توسعه کتابخانه های مدارس در مناطق محروم کمک کنند.

 . در تاریخ 10/8/85، تدریس خلاق درس سوم کتاب فارسی پنجم دبستان با عنوان "ازکتاب های مرجع چه میدانیم؟ (یگردیم و بیاییم)"، توسط خانم دیبا میرزاپور انجام شد.

     در این برنامه، خانم میرزاپور، اسم انواع کتاب های مرجع را روی کاغذ نوشته و بر سینه بچه ها نصب کردند. و خود در نقش عضو نا آشنا وارد کتابخانه شد و بچه ها در نقش کتابدار پاسخ سؤال های او را دادند. همچنین ایشان در بخش درک و دریافت درس توضیح دادند که به چه کتاب هایی کتاب مرجع می گویند، چرا در کتابخانه، آن ها جدا قرار می گیرند و جند نوع کتاب مرجع داریم. سپس هر کدام از بچه ها در نقش یک کتاب مرجع توضیح دادند. دراین برنامه CD اجرای نمایش شاهنامه توسط بچه ها به سرپرستی سودابه سالم پخش شد و بچه ها کلمه شاهنامه را در فرهنگ دهخدا، فرهنگ دبستانی، فرهنگ فارسی کودک و نوجوان و کلمه فردوسی را در منابع زندگینامه ای و در کتاب "دانشنامه کوچک ایرانی" پیدا کردند و سپس به سراغ دایرۃالمعارف فارسی مصاحب، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و در کتاب های تاریخ و ادبیات کودکان ایران رفتند و بسیار لذت بردند .  

  . در تاریخ 13/8/85، برنامه ویژه روز دانش آموز در دوبخش ترویج فرهنگنامه توسط خانم عرفانیان و

قصه گویی و بازی توسط خانم قبادی برگزار شد.

    در بخش اول، فرهنگنامه به عنوان یک کتاب مرجع ایرانی معرفی شد و بچه ها به صورت نظری و عملی با آن آشنا شدند و در پایان، به بچه ها نشان کتاب فرهنگنامه و نیز پرچم های رنگی که روی آن ها شعارها و پیام های فرهنگنامه نوشته شده بود، اهدا شد.

    در بخش دوم، بازی به نام کلاف زندگی، دوستی، صلح و....اجرا شد. اسم کلاف را خود بچه ها انتخاب کردند و با پیچیدن کاموا دور انگشتان و پرتاب کلاف به همدیگر یک زمینی به شکل تار عنکبوت ساختند و در انتها با زورآزمایی نخ ها کشیده و پاره شدند. در این بازی همه بچه ها احساس قدرت کردند و با پذیرایی مختصر، شادمانه خانه را ترک کردند.   

. ايرانک بانک راه‌اندازى مى‌شود :

ايرانک بانک، نخستين بانک اطلاعات فرهنگ و ادبيات کودکان روز ٢١ آبان در مراسمى در خانه هنرمندان راه‌ انداى مى‌شود

ايرانك بانك، نخستين بانك اطلا‌عاتى در ايران است كه اطلا‌عات كامل و گسترده‌اى را درباره‌ى زندگى، آموزش و پرورش، بهداشت، هنر و ادبيات كودكان ايرانى در دسترس همگان قرار مى‌دهد. بانك اطلا‌عات فرهنگ و ادبيات كودكان ايران، بر اساس يافته‌ها‌ى اطلا‌عاتى موسسه پژوهشى تاريخ ادبيات كودكان پايه گذاشته شده است.موسسه پژوهشى تاريخ ادبيات كودكان در آستانه‌ى پايان گرفتن طرح پژوهشى بزرگ تدوین مجموعه کتاب های تاریخ ادبیات کودکان ایران، با پايه‌گذارى ايرانك‌بانك، بر آن شده است كه اين اطلا‌عات گسترده را به دو زبان فارسى و انگليسى در دسترس علا‌قه‌مندان بگذارد.

مکان: خیابان ایرانشهر، پارک هنرمندان، خانه هنرمندان، تالار بتهوون

ساعت 16/30 - 19                                               
 

. جشن "کتاب محبوب من"

" کتابی را که دوست داری، یک دوست است، جای آشنایی است که هر وقت بخواهی می توانی به آن سر بزنی.طرح انتخاب کتاب توسط تو در تابستان به همین منظور اجرا شد: " کتابی را که دوست داری خودت انتخاب کن." از این که همراه ما بودی سپاسگزاریم . به جرأت می توانم بگویم: از میان همه شاهکارهای بشری، تو بزرگ ترین و بهترینی. تو ای کتاب من، تو ای عشق من."

  دربهار سال 85 ، به ابتکار خانم فرزانه طاهری قندهاری طرح انتخاب کتاب توسط کودکان با نام " کتاب محبوب من "، پیشنهاد شد. در تابستان 85 با دعوت از اعضای کتابخانه کودکان خانه کتابدار، این طرح در 4 گروه: داستان واقع گرا، داستان فانتزی، هنر- بازی- سرگرمی، و دانش اجتماعی، با حدود 30 دانش آموز به مرحله اجرا درآمد که نتایج حاصل از این کار پژوهشی متعاقبا" اعلام خواهد شد.

   این طرح، با حضور مروجان کتابخوانی ، خانم ها انتظاری، چایکار، رسولی، اقلیدوس، شفیعی، وکیلی، قبادی، یزدان بخش، شاخساری، و با همکاری خانم میرزاپور، کتادار خانه کتابدار، و به سرپرستی خانم امینی انجام پذیرفت.

   در پایان این دوره جشن " کتاب محبوب من "، روز دوشنبه 22/8/85 در محل خانه کتابدار با حضور آقای هوشنگ مرادی کرمانی، مروجان کتابخوانی و اعضای کتابخانه برگزار شد.

    ابتدا خانم امینی برای بچه ها صحبت کرد. سپس شیوا منصوری، از اعضای کتابخانه، قطعه موسیقی اجرا کرد. مجری این برنامه، ارسلان دینیان، ازاعضای کتابخانه، به آقای مرادی کرمانی خوش آمد گفتند. و همچنین خانم چایکار برای بچه ها قصه گفتند.

    در این مراسم، آقای مرادی کرمانی، ضمن صحبت با بچه ها به سؤالات ایشان و همچنین مروجان و والدین پاسخ گفتند. پس از صحبت های ایشان اهدای جوایز توسط خانم پیشداد و آقای مرادی کرمانی و با حضور خانم طاهری انجام گرفت. جوایز به کسانی اهدا شد که تا پایان طرح، همراه مروجان بودند.

   در پایان، از بچه ها پذیرایی مختصری شد و همه بچه ها با شادمانی خانه کتابدار را ترک گفتند. 

. در تاریخ 22/8/85 کتابداران مؤسسه فرهنگی- اجتماعی رهاورد (مادرگیل) از روستای چایخانسر(از توابع  رودسر در استان گیلان) از خانه کتابدار بازدید کردند و از نزدیک با خدمات عمومی کتابخانه کودکان و نیز با کتابخانه تخصصی و ترویج خواندن آشنا شدند. خانم میرزاپور ضمن توضیح کامل بخش ها و اهداف کتابخانه کودکان، برنامه 6 ماهه دوم خدمات عمومی را به عنوان یک نمونه کار به آنها ارائه کردند.

   این عزیزان در جشن "کتاب محبوب من" و دیدار با نویسنده "قصه های مجید" و همچنین بازدید گل های مهد کودک ویستا، مهمان ِخانه بودند. برای این کتابدران جوان و فعال آرزوی موفقیت داریم.  

. در تاریخ 22/8/85 و 23/8/85 گل های مهد کودک ویستا در دو گروه 20 و 30 نفره از خانه کتابداربازدید

کردند. این عزیزان، پس از آشنایی با کتابخانه و بخش های مختلف آن از جمله نشریات و مجله بادبادک، به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه به اتاق قصه رفتند و خانم میرزاپور قصه "مرغ علی قلی" را با الهام از "یک مرغ دارم" از کتاب "آی قصه قصه قصه" خانم زهره پورسرخ، برایشان گفتند و گروه دیگر سرگرم بازی "یک کلافه" و انگشت و بینی و تقویت حافظه با سرپرستس خانم ها شیرازی و اصلی شدند. سپس جای دو گروه تعویض  و همین برنامه اجرا شد. و در آخر بچه ها با شکلات و نشان کتاب های فرهنگنامه کودکان و نوجوانان بدرقه شدند.

. جشن بالماسکه کتاب

در تاریخ 24/8/85 به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی، جشن بالماسکه کتاب در خانه کتابدار برگزار شد. در بخش اول برنامه هریک از بچه ها خود را شبیه یکی از شخصیت های داستان هایی که خوانده اند درست کرده بودند. از بین بچه ها 2 نفر به عنوان گزارشگر و خبرنگار انتخاب شدند. برای آن ها سؤال هایی در مورد کتاب، شخصیت کتاب، دلیل انتخاب این شخصیت، وجه تشابه کودک با شخصیتی که انتخاب کرده و .... طرح شده بود تا در میان بچه ها حرکت کنند و گزارش تهیه کنند.

  بخش دیگر برنامه، اجرای نمایش و بازی بود که توسط خانم مالمیر انجام شد. سرودخوانی و شعرخوانی بچه ها همراه با پخش موسیقی کودکان، محیط بسیار شادی را به وجود آورده بود. در این مراسم برای معرفی ادبیات کهن، تعدادی از بچه های کتابخانه به شکل چند شخصیت برجسته مثل رستم، سهراب، ضحاک، عمو نوروز، خاله روزگار و شخصیت های کلیله و دمنه درآمده بودند.

  این برنامه توسط خانم میرزاپور، کتابدارخانه کتابدار، اجرا شد و از راهنمایی ها و پیشنهادات خانم مقدم و نیز کتاب "کتابخانه های آموزشگاهی" خانم توران میرهادی استفاده گردید.  

 

خانه کتابدار به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به برگزاری جلسات و کلاس های متعدد به شرح زیر پرداخت:

. در تاریخ 9/8/85، ترویج خواندن (قصه گویی- لالایی)، خانم مقدم در منطقه 10 آموزش و پرورش

. در تاریخ 15/8/85، برگزاری کارگاه آموزش خلاق کودک محور توسط مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات

کودکان در خانه کتابدار برای مربیان کودکان کارو خیابان

آموزش خلاق برای همه

   در پی برپایی صندوق آموزش خلاق برای همه، از سوی مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، با هدف آموزش به روش های نو با مواد آموزشی خلاق کودک محور، در میان قشرهای فرودست جامعه به ویژه کودکان کار و خیابان، روز 15 آبان 1385، نخستین کارگاه آموزشی- توجیهی برای آموزگاران 4 مرکز حمایت از کودکان کار در محل خانه کتابدار تشکیل شد. در ابتدای این جلسه، خانم اشرف امینی، خانه کتابدار و هدف های این خانه را در راستای ترویج کتابخوانی، برای شرکت کنندگان روشن کردند. سپس خانم ها عاطفه سلیانی و زهره قایینی با همیاری خانم فریبا سلیمی، درباره این پروژه و شیوه های کارعملی با کتاب های فارسی آموز ادبی و واژه نامه چیستانی برای آموزگاران سخن گفتند. در این جلسه، آقای همت حیدری، آموزگار کلاس  اول انجمن حمایت از کودکان کار، که کار خود را از 20 تیر ماه سال جاری آغاز کرده بود نیز درباره تجربه های عملی خود با این کتاب و پیشرفت های قابل توجه کودکان در کلاس برای همکاران خود سخن گفت. در پایان جلسه، نمایندگان هر 4 مرکز اعلام آمادگی کردند که آموزش خلاق را در مراکز خود آغاز کنند و هر ماه برای مشورت و تبادل تجربه در خانه کتابدار گرد هم آیند.

   "انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان"، "جمعیت دفاع از کودکان کارو خیابان"، "کانون فرهنگی حمایتی کودکان کار" و "گروه فرهنگی اجتماعی کیانا" چهارمرکزی هستند که تا کنون به این پروژه آموزشی پیوسته اند

. در تاریخ 23/8/85، روش های ترویج خواندن و نهادهای اجتماعی، خانم امینی و قصه گویی، خانم چایکار

در منطقه 10 آموزش و پرورش

 . در تاریخ 28/8/85، بنا به درخواست دبیرستان فرهنگ(پروین اعتصامی)، آقای محمدرضا یوسفی با

حضور در این مدرسه و ارائه برنامه ویژه، این روز را گرامی داشتند.

. در تاریخ 28/8/85، برگزاری کارگاه آموزشی برای 60 نفر از معلمان منطقه 16 آموزش و پرورش.

روش های ترویج خواندن، خانم امینی و قصه گویی، خانم چایکار