درباره ما

اهداف / فعالیت ها

کتابخانه

کودکان / تخصصی

کميته ها

 ترویج / کتابداری

 آموزش / پژوهش

 خدمات

 مشاوره / راه اندازی

 تجهیز

مبادله و اهدا

فروشگاه خانه کتابدار

 خبرها

برنامه های آتی/ گزارش فعالیت ها

 آرشیو

گالری عکس
همياران / پيوندگاه
تماس با ما

  

 

     

ا  اخبار خانه کتابدار در آبان 1386

        

. برگزاري يك كارگاه نمايش با حضور خانم روشنك كريمي و آقاي حامد مدرس از كانون هنري پاكان(فعال ترين گروه تئاتر كودك و نوجوان) براي اعضاي گروه سني ب و ج كتابخانه خانه كتابدار

در اين جلسه مدرسان به معرفي عوامل اجراي تئاتر پرداختند اعم از نمايشنامه نويس،‌ كارگردان،‌ بازيگر، عروسك گردان، طراح صحنه و دكور، ...

در پايان نيز بچه ها به شكل آزاد و خلاق عروسك گرداني كردند و با موضوع انتخابي خودشان ديالوگ اجرا كردند.

. نمايش فيلم " آقاي كفاش و خانم همسايه" (آقاي امير مشهدي عباس: نويسنده، طراح و كارگردان، آقاي مهرداد باقري: بازيگر) براي اعضاي گروه سني ب و ج و د با حضور بازيگر نمايش

پس از اجراي نمايش و پرسش و پاسخ، نمايش خلاق فيلم پخش شده توسط بازيگر و بچه ها اجرا شد.

. برگزاري اولين جلسه آشنايي براي اعضاي پيش دبستان، با حضور خانم اقليدس، در تاريخ 9/8/86

در اين جلسه خانم اقليدس با استفاده از دست ها براي سلا م و احوال پرسي بچه ها را به سمت اهميت اين عضو از بدن هدايت  و با استفاده از احركات ريتميك آن ها را تشويق به شركت در بازي حركات دسته جمعي كرد.

در آخر براي شكوفايي تفكر خلاق بچه ها، آن ها را تشويق كرد تا هر آنچه در ذهن دارند به سرانگشتانشان بياورند، و سرانگشتانشان داخل آبرنگ بزنند و با دست هايشان نقاشي كنند كه همين حركت آن ها را هيجان زده و بسيار شاد كرد.

. برگزاري جلسه مثنوي خواني با حضور خانم اخوت،‌در تاريخ 22/8/86

در اين جلسه خانم اخوت ابتدا خلاصه اي تز زندگي مولانا را تا ساكن شدن در قونيه و جانشين پدر شدن و چگونگي آشنا شدن با شمس تبريزي را بيان كردند. سپس از روي كتاب شرح جامع مثنوي معنوي از آقاي كريم زماني، قسمت هايي از دفتر اول را با تفسير و شرح آن خواندند.

. بازديد 50 نفر از دانش آموزان مدرسه‌ي صدرا(منطقه 6 آموزش و پرورش)، در تاريخ 22/8/86

بچه ها به دو گروه تقسيم شدند و هم زمان براي هر كدام از گروه ها برنامه اي اجرا شد و سپس جا به جا شدند.

يك گروه به اتاق قصه رفتند و دور كرسي نشستند و با صداي زنگوله‌ي اتاق قصه، قصه‌‌ي علي قلي و مرغش  گفته شد و سپس با بازي قايم باشك، تماما اجزا و وسايل اتاق قصه معرفي شد. سپس به همراه بچه بچه در محيط كتابخانه در مورد تصورات ذهني بچه ها از كتابخانه صحبت شد و تفاوت كتابخانه با كتاب فروشي و اهميت كتابخانه، به صورت پرسش و پاسخ توضيح داده شد.معرفي بخش هاي مختلف كتابخانه،‌بخصوص بخش مرجع، به صورت مشاهده‌ي عيني انجام شد و قوانين كتابخانه و روش استفاده از آن نيز گفته شد. قصه‌ي گروه دوم نيز طولاني ترين قصه‌ي دنيا بود.

همچنان كه براي يكي ازگروه ها برنامه‌ي قصه گويي و معرفي كتابخانه توسط خانم ميرزاپور، كتابدار كتابخانه‌ي كودكان خانه كتابدار، اجرا مي شد،‌براي گروه دوم برنامه كتاب خواني و اجراي نمايش خلاق توسط خانم نجاتي از مؤسسه پ‍ژوهشي تاريخ ادبيات كودكان،‌اجرا مي شد.به اين صورت كه ابتدا مختصري در مورد كتاب تاربخ ادبيات كودك و فارسي آموز يك صحبت شد. سپس داستان اركستر جنگلي توسط بچه ها و مربي روخواني شد و سپس بچه ها به اجراي نمايش خلاق اين داستان پرداختند. همچنين داستان نخودي و گيلاس نيز از كتاب نخودي 1 ،‌خوانده شد.

سپس همه‌ي بچه ها در سالن اجتماعات خانه كتابدار جمع شدند و از نمايشگاه كتاب هاي مناسب كه به مناسبت هفته‌ي كتاب برپا شده بود بازديد كردند.

. برگزاري جشن كتاب براي بچه هاي گروه سني ب در تاريخ 22/8/86، به حضور خانم ها قبادي، اقليدس و مقدم

ابتدا بچه هاي حاضر در جشن با يكديگر آشنا شدند. سپس كتاب قول بچه قورباغه براي آن ها خوانده شد.پس از آن بچه با خميرهاي رنگي شخصيت هاي داستان را ساختند و از اينكه چيزي خلق كرده بودند،‌نهايت لذت را بردند.

در آخر نيز از نمايشگاه كتابي كه به مناسبت هفته‌ي كتاب در خانه كتابدار برپا بود، ديدن كردند.

. برگزاري جشن كتاب براي بچه هاي گروه سني الف در تاريخ 23/8/86، با حضور خانم ها اقليدس، آرمين و حجازي فر

اين جشن كه همزمان با كارگاه هنر بود، ابتدا با آشنايي بچه ها با مربيان و يكديگر شروع شد. و بچه ها با ريتم و به صورت آهنگين سلام و احوالپسي و خود را معرفي كردند.سپس از طريق برگ ها جمع آوري شده به رنگ هاي گوناگون به معرفي فصل پاييز پرداخته شد. پس از آن بچه ها چشم‌هايشان را بستند و فصل پاييز را براي خود تصور كردند و بعد از آن هر يك تصويرهاي ذهني خود را براي بقيه توصيف كردند. سپس در مورد كوچ و مهاجرت پرندگان توضيح داده شد و بچه ها به صورت عملي فهميدند كه چرا پرندگان به شكل ^ كوچ مي كنند.

و در نهايت هركس از پاييز يا هر موضوع ديگري مي خواست شعري خواند و يك كتاب به انتخاب خود بچه ها براي آن ها خوانده شد.

 هدف از اين برنامه شناخت نسبت به فصل پاييز و تغييرات و نشانه هاي آن با استفاده از ريتم و حركت در يادگيري، مشاركت در يادگيري توأم با لذت بود.

. برگزاري جلسه كتابخواني همراه با نويسنده براي گروه سني الف و ب، در تاريخ 28/8/86، با حضور خانم فروزنده نعمت‌اللهي

ابتدا نويسنده و كتاب‌هايش برا ي بچه ها معرفي شد. سپس بچه ها در اتاق قصه جمع شدند و كتاب فرانكلين براي آن ها خوانده و سؤالاتي از ايشان پرسيده شد. سپس نمايش شخصيت‌هاي كتاب توسط بچه ها اجرا شد و همگي در اين نمايش با اشتياق شركت كردند.

. برگزاري جلسه مثنوي خواني با حضور خانم اخوت،‌در تاريخ 29/8/86

در اين جلسه، خانم اخوت داستاني از دفتر اول(جلد اول) مثنوي معنوي آقاي كريم زماني را با عنوان پير چنگي و انگور را خواندند و با تفسير و بيان معني شعر براي شركت كنندگان توضيح دادند.

.  برگزاری جشن روز دانش آموز به همراه معرفی نشریات توسط خانم چایکار، در تاریخ 13/8/86

.  تعداد کل منابع: 6300

.  تعداد کل اعضا: 977

.  تعداد امانت کتابخانه ها از تاریخ 20مهر تا 20 آبان: 871