درباره ما

اهداف / فعالیت ها

کتابخانه

کودکان / تخصصی

کميته ها

 ترویج / کتابداری

 آموزش / پژوهش

 خدمات

 مشاوره / راه اندازی

 تجهیز

مبادله و اهدا

فروشگاه خانه کتابدار

 خبرها

برنامه های آتی/ گزارش فعالیت ها

 آرشیو

گالری عکس
همياران / پيوندگاه
تماس با ما

  

 

 

اخبار خانه کتابدار در اردیبهشت 1388

 

- همکاری داوطلبانه خانم ها سمیرا میرزایی و یلدا رهنمایی با خانه کتابدار، با سپاس فراوان آرزوی موفقیت برایشان داریم.

- برگزاری کارگاه های آشنایی با کتابداری و خدمات کتابخانه مدرسان: خانم ها طاهری، مکتبی فرد، ویسی نژاد و آقای ناصری در تاریخ های 6، 13، 20، 22 و 29 اردیبهشت ماه .

 کتابخانه کودک و نوجوان

- حضور در همایش ملی کتابخانه های آموزشگاهی مشهد با تدریس در کارگاه ها، ارائه مقاله و برپایی نمایشگاه از تاریخ 31/1/88 لغایت 4/2/88

- اهدای کتاب از سوی خانم ها سلیانی، اقلیدس، انصاری و آقایان موحدی پور و محسن رزاقی از اعضای کتابخانه

- خرید 250 جلد کتاب از نمایشگاه برای کتابخانه و نیز تهیۀ کتاب های گروه سنی 0 تا 3 سال برای بررسی و تهیه کتابشناسی کتاب های مناسب با همکاری خانم فرمانی

- ایجاد بخش دانستنی های کودکان و نوجوانان به عنوان بخش مقاله ها در کتابخانه

- معرفی تصویری انواع بازی های سنتی به اعضای کتابخانه

- حضور در نشست "ترویج در فضای مجازی" در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سالن سرای اهل قلم در تاریخ 19/2/88 با حضور آقای دکتر کمال پولادی، خانم ها پیشداد محمدی، طاهری و میرزاپور

- تشکیل کمیته کتابداری کتابک

- ایجاد بانک مقاله های مناسب کودک و نوجوان در بخش مرجع کتابخانه کودکان و امکان جستجو و استفاده از آن ها به منظور یاری دادن اعضا در فعالیت های پژوهش دانش آموزی

- برگزاری برنامۀ روز خانواده برای اعضای کتابخانه در چهار گروه سنی (الف، ب، ج و د) در تاریخ 27/2/88 ، که شامل معرفی خانواده همراه با قصه گویی، نمایش، بازی و نقاشی بود این برنامه را  خانم ها حجازی فر و میرزاپوراداره کردند.

- بازدید 25 نفر از کودکان مهد کودک باغ ستاره ها همراه با مربیان از خانه کتابدار در تاریخ 28/2/88، که برنامه های: معرفی کتاب و کتابخانه، قصه گویی، بازی و نمایشگاه کتاب مناسب را توسط خانم ها میرزاپور، فرشته قبادی و مریم یزدان بخش، اداره کردند.

 کتابخانه تخصصی خانه کتابدار

- برگزاری سه جلسه "شاهنامه خوانی". خانم محمد حسینی در تاریخ های 6/2/88، 13/2/88، 22/2/88

- برگزاری نشست خواندن با خانواده . خانم ها مقدم و اقلیدس در تاریخ 26/2/88

- شرکت در مراسم روز جهانی خانواده در تاریخ 24/2/88، در این مراسم نمایشگاهی از انتشارات خانه برپا شد اعضای پسر کتابخانه به سرپرستی آقای بید آبادی مقدم نمایش "پدر خانه" برگرفته از کتاب "پدرانی که از کتابخانه به امانت گرفتم" مقدم را اجرا کردند.

- برگزاری مراسم روزجهانی خانواده برای اعضای بزرگسال با شرکت خانم ها دباغ، رنجبر و سلیانی در خانه کتابدار در تاریخ 27/2/88

- اهدای30 عنوان کتاب از سوی خانم رهبری از اعضای کتابخانه .

- آمار کتابخانه های خانه کتابدار در اردیبهشت ماه

- تعداد کل منابع کتابخانه ها ی کودک و بزرگسال: 8411

- تعداد کل اعضا کتابخانه های کودک و بزرگسال: 1439

- تعداد کل امانت کتابخانه های کودک و بزرگسال: 320

      

گزارش فعالیت ها

"گزارش همایش روز جهانی خانواده"

کمیته بزرگداشت روز جهانی خانواده متشکل از نهاد های آشیانه کودک و نوجوان، انجمن پژوهش های آموزشی پویا، انجمن اولیا و مربیان کودکان و نوجوانان استثنایی، انجمن تغذیه با شیر مادر، خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن، شورای کتاب کودک، کانون توسعه فرهنگی کودکان، مؤسسه مادران امروز و مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا، با توجه به پیام سال گذشته دبیر کل سازمان ملل متحد "اهمیت نقش پدر در خانواده" برنامه ای را روز پنجشنبه 25/2/88 برگزار کرد.

در ابتدا بعد از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی خانم قائم مقامی پیام امسال دبیر کل سازمان ملل متحد "نقش محوری زن در خانواده" را به اطلاع عموم رساندند.

خانم جباری گزارش پژوهشی با عنوان "رضایت پدران اقشار مختلف جامعه از موقعیت خود در خانواده" را که توسط کمیته برگزاری این مراسم انجام شده بود ارائه کردند. در این گزارش آمده است که اکثر پدران از کمبود وقت و شرایط بد مالی ابراز نارضایتی کردند و بیشتر آن ها حاضر به خرید کردن برای خانه نبودند. بیشتر آنان الگوی خود را برای اداره کردن خانه و تربیت فرزندان پدران خودشان معرفی کردند.

موضوع سخنرانی آقای دکتر محیط "خانواده های گسترده، هسته ای و شکل اداره کردن آنها" بود.

بعد از سخنرانی ایشان، گروه تئاتر خانه کتابدار نمایش "پدرخانه" را به سرپرستی آقای شهروز بید آبادی مقدم اجرا کردند. این نمایش بر اساس کتاب "پدرهایی که از کتابخانه به امانت گرفتم" نوشته دنیس ولهن، ترجمه فرزاد اکبرپور است.

بعد از اجرای نمایش، میزگردی با موضوع "نقش پدر در خانواده" و بحث پیرامون انواع خانواده و نحوه اداره کردن آن ها توسط دکتر قریب تشکیل شد. در این بخش از برنامه و با توجه به پژوهش انجام شده (نبود الگوی مناسب برای پدران) به این نتیجه رسیدند که پدران قبل از ازدواج و بچه دار شدن به کلاس های آموزش مهارت های زندگی نیاز دارند.

برنامه با بیان مطالبی درباره قصه های حرکتی و اجرای گروه قصه های حرکتی مؤسسه آشیانه کودک به سرپرستی آقای رستمیان به پایان رسید.

این همایش با نمایشگاهی از آثار و کتاب های مناسب خانواده ها و فعالیت های نهاد های شرکت کننده همراه بود.

 

"مراسم روز خانواده در خانه کتابدار"

روز یکشنبه، 88/2/27، مراسمی برای بزرگداشت روز خانواده در کتابخانه های خانه کتابدار برگزار شد.

در کتابخانه تخصصی این مراسم با صحبت های خانم رنجبر در مورد تأثیرات ورزش و نرمش و تغذیه سالم شروع شد و حرکات ورزشی مناسب و ساده ای را آموزش دادند. خانم سلیانی در مورد حقوق زنان و زنان در دوران ایران باستان سخنرانی کرد و از شرکت کنندگان خواست پرسشنامه هایی را تکمیل نمایند.(نتایج تحلیلی این پرسشنامه ها متعاقباً اعلام خواهد شد.)

در انتهای برنامه خانم دباغ به کمک کارتهایی که بر روی آنها نام احساسات مختلف مانند خشم، نارضایتی، دوست داشتن و...، نوشته شده بود، از شرکت کنندگان خواست که به گروههای 5 نفره تقسیم شوند و بعد از بحث و گفتگو درباره نحوه بروز این احساسات در خانواده، نمایش خلاق آن ها اجرا کنند.

 

در کتابخانه کودکان و نوجوانان این مراسم برای دو گروه سنی پیش دبستان و دبستان-راهنمایی با حضور    خانم ها حجازی فر و میرزاپور برگزار شد. هدف از برگزاری این مراسم برای بچه ها آشنا کردن آن ها با مفهوم خانواده و اهمیت آن بود. این برنامه با قصه گویی، کتابخوانی، نمایش عروسکی، بازی و نقاشی همراه بود.